Choď na obsah Choď na menu
 


31. 1. 2017

Pagaštan konský

Pagaštan konský

Pagaštan konský (Aesculus hippocastanum) je mohutný, až tridsať metrov vysoký strom. Jeho hustá, košatá a vysoko klenutá koruna je hrubo rozkonárená a bohato olistená. Tmavozelené listy má dlhostopkaté, veľmi veľké, dlhé až dvadsaťpäť centimetrov. Ich zloženie je podobné dlani. Sediace lístky sú najčastejšie päť až sedempočetné, sú obráteno-vajcovité, zúžené a nepravidelne vrúbkované. Po opadnutí zo stromu ostáva po listoch zvláštna jazva, podobná konskej podkove, odkiaľ pochádza aj názov stromu. Nádherné kvety sú zoskupené do úhľadných, veľkých vzpriamených metlín, ľudovo nazývaných sviečky. Sú zložené zo závinkov, ktoré možno na strome zďaleka vidieť. Kvety sú súmerné, majú zvončekovitý, päťzubý kalich, ktorý je opadavý, zložený zo štyroch alebo piatich korunných lupienkov, na ktorých neskôr vznikajú červené škvrny dva sú obrátené dolu, majú zvlnenú hranu. Lupienky sú na okrajoch zvlnené. Sú vynikajúcim zdrojom nektáru pre včely. Kvet má sedem tyčiniek. Sú dlhšie ako korunné lupienky, zahnuté, majú červené peľové vačky. Semenník je horný, trojpúzdrový, s jednou čnelkou. V súkvetí je väčšina kvetov samičích, iba niekoľko je obojpohlavných alebo samičích. Veľké puky sú zasmolene lepkavé. V jeseni dozrievajú v zelenom, mäkkoostnatom obale, v drsnej tobolke, veľké, lesklé červenohnedé semená – gaštany, s priemerom až šesť centimetrov. Majú tvrdú, kožovitú šupku, nevoňajú a sú horkotrpké. V plnej zrelosti „vyskakujú“ z obalu a padajú na zem.

Čítajte viac: https://www.exoflora.sk/liecive-rastliny/pagastan-konsky/#ixzz4XKWcYIiA

image7096.jpg
Strom Roka 2009
www.celovce.sk

Pagaštan konský     

Pagaštan konský pochádza z Balkánu, z Turecka a zo severného Grécka, odtiaľ sa rozšíril do celej Európy. V súčasnosti je významnou farmaceutickou surovinou, hoci pôvodne sa ním liečili kone. Rastie pri cestách, v parkoch, alejách. Popísaný sa objavil až v 16. storočí ako liečivka pre "dýchavičné kone". Kvitne od mája do júna.

Zbierame z neho kvety, semená, listy, prípadne kôru. Kvety zbierame ručne jednotlivo ihneď ako rozkvitnú. Semená zbierame celkom zrelé, keď spadnú zo stromu. Pagaštan konský má protizápalový účinok, tlmí a odstraňuje opuchy, najmä lymfatické, a priaznivo ovplyvňuje pružnosť a pevnosť cievnych stien. Gaštan využívame pri liečbe hemoroidov, vredov predkolenia, kŕčových žíl, pri zápale žíl, pri výskyte trombózy...

Ovplyvňuje poruchy periférneho prekrvovania (studené nohy, fialové ruky) a poruchy prekrvovania koronárnych ciev na psychogenínovom podklade. Pomocou gaštanu možno ovplyvňovať aj niektoré formy migrény.

Prípravky z gaštanov majú aj mierne antisklerotický účinok a môžeme ich teda použiť na liečbu aj prevenciu mozgových príhod.  Nálev z kvetov sa používa zvonka pri liečbe kožných zápalov a menších popálenín. Zlepšujú funkciu nadobličiek a bránia vzniku opuchov. Vhodnou formou podania pagaštanu je tinktúra. Táto bylina je známa tiež pod názvami konský gaštan, svinský gaštan, maďal alebo jírovec.

Zdroj: www.gastany.sk

peter_sivy_68255.jpg

Foto: www.nahuby.sk - 2x

daniel_lazarik_152755.jpg

o614_4.jpg