Choď na obsah Choď na menu
 


11. 12. 2015

Niagarské vodopády

Niagarské vodopády 

Niagarské vodopády (angl. Niagara Falls, franc. Chutes Niagara) sú známe vodopády na hranici Kanady a USA. Ležia na rieke Niagara medzi kanadskou a americkou časťou dvojmestia Niagara Falls, na východnej hranici medzi Kanadou a Spojenými štátmi. Rieka Niagara je dlhá iba 56 km a odvádza vodu z Erijského jazera do Ontárijského jazera. Niagarské vodopády majú tri navzájom oddelené časti: Horseshoe Falls (Konská podkova, kanadská časť vodopádov) a American Falls (Americké vodopády, americká časť vodopádov) a priľahlé Bridal Veil Falls (Svadobný závoj, americká časť vodopádov). Niagarské vodopády nie sú významné svojou výškou, ale mohutnosťou. S priemerným ročným prietokom 5 936 m³/s sú najmohutnejšími vodopádmi v Severnej Amerike.

Kanadská časť, Horseshoe Falls

aqaqa.jpg

Autor: Quistnix – Vlastné dielo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=185

Horseshoe Falls sú vysoké 53 m, no American Falls sú vysoké iba 21 m, a to kvôli hromade skál, ktorá sa tam zosunula v roku 1954. Väčšie Horseshoe Falls sú široké 790 m, menšie American Falls 320 m. Maximálny prietok je až 5 700 m³/s. Počas leta, keď sa z rieky odvádza maximálne množstvo vody do elektrárne, prietok klesá na 2 832 m³/s a v noci sa ešte dokonca znižuje asi na polovicu.

Časť v USA, American Falls a Bridal Veil Falls

aqaqaq.jpg

Autor: Ujjwal Kumar – I clicked it from my cam, Voľné dielo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7406972

Za svoj vznik vďačia Niagarské vodopády ľadovej dobe, ktorá sa skončila asi pred 10 tisíc rokmi. Mohutný ľadovec, ktorý sa vtedy plazil z východnej Kanady až do okolia dnešných vodopádov, sa posúval po teréne ako obrovský buldozér, drvil pôdu a skaly a rozhŕňal ich navôkol. Prehlboval korytá riek a vytváral priehlbiny pre budúce jazerá, iné zase zahŕňal rozdrveným materiálom a nútil rieky hľadať si nové korytá. Potom, ako sa ľadovec začal topiť, voda z Veľkých kanadských jazier si po zahrnutí bývalého odvodňovacieho kanála začala hľadať novú cestu a vytvorila sa dnešná rieka Niagara. Keď novovytvorená rieka narazila na odolné vrstvy vápenca, tieto erodovali oveľa pomalšie ako nižšie položené mäkšie horniny, hlavne bridlica. Pretože spodná mäkká vrstva erodovala oveľa ľahšie, rieka podomlela hornú odolnú vrstvu a vytvorila vodopády. Pôvodne boli vodopády o niečo severnejšie, ale erózia ich postupne posunula o niekoľko kilometrov na juh. V súčasnosti tesne nad vodopádmi rozdeľuje rieku Niagaru ostrov Goat Island a vodopády sa tak delia na tri časti. Hoci erózia bola v tomto storočí inžinierskymi zásahmi spomalená, vodopády sa budú neustále približovať k Erijskému jazeru. Technici sa snažia tento proces čo najviac spomaliť. Jazerá navštívi približne 10 miliónov turistov ročne.

Zdroj - https://sk.wikipedia.org/wiki/Niagarsk%C3%A9_vodop%C3%A1dy
---------

 

Niagarské vodopády

Na 56 km dlhej rieke Niagara, tečúcej do jazera Ontario z jazera Erie, sa rozprestierajú svetoznáme Niagarské vodopády, ktoré na našej planéte existujú približne 10 tisíc rokov. Ich jedna časť sa nachádza na území USA, druhá na území Kanady. Práve vodopád Horseshoe vytvára na kanadskej strane 792 metrov dlhý oblúk. Americký vodopád je menší, dlhý 305 metrov. Tak ako na kanadskej strane (ideálne prístupnej zo 120 km vzdialeného Toronta), tak i na americkej strane (najlepšie prístupnej z 27 km vzdialeného Buffala) sú k dispozícii skvelé výhliadkové miesta. Hovorí sa, že práve z kanadskej strany sú vodopády krajšie, ale pre dokonalé vychutnanie si tejto atrakcie odporúčame navštíviť aj stranu americkú. Skvelé pohľady ponúka tzv. Dúhový most (Rainbow Bridge).
V neposlednom rade sa oplatí pozrieť si vodopády z blízka, prostredníctvom vyhliadkovej lodi Maid of the Mist. Plaviť sa práve v blízkosti takýchto obrovských vodopádov je pre každého prítomného silný zážitok. Vôbec pritom nevadí, že napriek pršiplášťu získaného na lodi, vystúpite nakoniec celý mokrý.

aqaqaqaq.jpg

Niagarské vodopády síce nie sú najvyššie vodopády sveta (najvyšším je Santo Ángel), pretože výška vodopádu Horseshoe dosahuje 53 metrov a výška American Falls "len" 21 metrov. Jednoznačne ale patria k najširším a najmohutnejším vodopádom na svete. Prietok Niagarských vodopádov je úctihodných 168 tisíc metrov kubických za minútu. Napriek týmto parametrom však platí, že životnosť vodopádu nebude večná. Predpokladá sa, že približne za 2.000 rokov ako prvé zaniknú Americké vodopády. Kanadské vydržia približne o 13.000 rokov dlhšie...
Niagarské vodopády sa určite oplatí navštíviť. Je zaujímavé ich vzhliadnuť napríklad aj vo večerných hodinách, kedy sú nádherne vysvietené. Predovšetkým počas festivalu Winter Festival Lights sa okolie rozžiari miliónmi svetiel.
V okolí Niagarských vodopádov sa nachádza množstvo reštaurácií a obchodíkov predávajúcich suveníry.
Niagarské vodopády patria k hlavným atrakciám USA i Kanady. Aj preto asi nikoho neprekvapí, že túto lokalitu ročne navštívi približne 10-11 miliónov turistov ročne. Medzi turistami je mnoho novomanželských párov, práve preto sa táto oblasť nazýva „Honeymoon capital of the world“, t.j. hlavné mesto medových týždňov.

Zdroj - http://www.walkers.sk/niagarskevodopady.php

niagarske-vodopady.jpg

zdroj - http://cestovatel-in.blogspot.sk/2013/09/prirodne-krasy-ameriky.html

zroj - https://www.youtube.com/watch?v=tw8Mni4UyjA