Choď na obsah Choď na menu
 


21. 3. 2017

Muškát

Názov Slovenský: 
Muškát
Názov Latinský: 
Pelargonium
Názov Český: 
Muškát

Sú to tradičné balkónové rastliny, ktoré už majú konkurenciu v surfíniách, petúnkach, veľmi odolné a dlho kvitnúce je i Osteospermum. 

mus5.jpgPestovanie
Muškáty potrebujú veľa vody. Nedostatočná zálievky vedie k tomu, že rastlina málo kvitne a začína žltnúť. Polieva sa ráno alebo vo večerných hodinách. Nadbytočná voda musí bezpodmienečne odtiecť. Nadmerná vlhkosť substrátu spôsobuje hnilobu koreňov. Aby rastliny dobre kvitli, potrebujú , teplé stanovište . Keď začínajú prvé mrazy, rastlina hynie. Ak chcete svoje rastliny prezimovať, zostrihajte ich na výšku   10 - 15 cm a postavte na chladnejšie miesto (5 - 10°C). Substrát udržiavajte suchší. Na začiatku jari ich postavte na svetlejšie a  teplejšie miesto (15°C) a začnite pomaly so zálievkou. Rastliny sa hnoja s viaczložkovým hnojivom v lete - 2x týždenne. Na podporu kvitnutia je dobré, ak má hnojivo vyšší obsah fosforu. 

Rozmnožovanie
Rastlina sa rozmnožuje semenami alebo odrezkami. Najjednoduchšie je to odrezkami, ktoré môžete odoberať po celý rok. Ak však chcete mať kvitnúce rastliny na začiatku jari, je najvhodnejší čas na jeseň. Odrezky sa postavia na chladné a suché miesto, kde prezimujú. V polovici mája sa vysadia. Aby sa podporila tvorba kvetov, musia sa odstraňovať odkvitnuté kvety.

Zdroj - http://www.kvetyazahrada.sk/databaza-rastlin/muskat

m01.jpg

m02.jpg

m03.jpg

m04.jpg

m05.jpg

m06.jpg

Zdroj - http://obrazky.4ever.sk/priroda/rastliny/muskat

Zdroj - https://www.youtube.com/watch?v=9VS39m_dcdY