Choď na obsah Choď na menu
 


10. 2. 2017

Kaktus je sukulent ?

Otázka:
Čo je kaktus a čo je sukulent. Martin a priatelia

Čo je kaktus a čo je sukulent ?

Pomenovanie sukulent vzniklo z latinského slova succus, succosus čo znamená šťava, šťavnatý. Takto pomenované rastliny rastú predovšetkým v polosuchých (semiaridných) oblastiach. Nie (až na výnimky) v púšťach, aridných oblastiach. Majú časť tela ako zásobáreň vody, preto dokážu prežiť dlhé obdobia bez vody.

1) Zásobárňou vody môže byť koreň, alebo koreň + časť kmeňa (kaudexy, kaudexné a pachycaulné rastliny) ako napríklad Adenium, Testudinaria, Cissus, Pachypodium, Adansonia, Bursera, Commiphora, Ipomoea ...

2) Známejšie sú rastliny s listovou sukulenciou (zásobárňou vody sú listy). 
Tu patria rastliny z čeľadí Crassulaceae (ľudovo tučnolist) – Crassula, Echeveria, Sedum, Pachyphytum, Kalanchoe ..., 
Aizoaceae – Lithops (živý kameň), Conophytum, Titanopsis, Delosperma, Faucaria ..., 
Portulacaceae – Portulaca, Portulacaria, Anacampseros, Talinum, Ceraria ... . 
Často sú doma pestované rody Aloe, Haworthia, Gasteria, Agave.

3) Zásobárňou vody je stonka. 
Zhrubnuté stonky majú niektoré rastliny z rodov Stapelia (smrdutka), Senecio (starček), Euphorbia, Dorstenia a predovšetkým kaktusy. 
Jednoduchá odpoveď na otázku v nadpise teda je: Kaktus je tiež sukulent.

Kaktusy a ostatné sukulenty potrebujú vodu rovnako ako iné rastliny. Preto, že majú časť tela ako zásobáreň vody a vedia s vodou dobre hospodáriť, môžu rásť na miestach, kde iné rastliny neprežijú. 
Korene sukulentov sú buď kolovité, repovité a prenikajú hlboko do zeme, kde sa voda môže nachádzať. 
V oblastiach kde nepadne aj niekoľko rokov ani kvapka vody pomáha prijímať vodu koreňová sústava, ktorá sa rozprestiera, ako sieť, tesne pod povrchom zeme a na veľkú vzdialenosť od rastliny. V období, keď sa nad suchou oblasťou valia husté hmly, hmla zvlhčí zem niekoľko centimetrov pod povrch. Rozprestretá sústava koreňov ju dokáže rýchlo prijať v dostatočnom množstve. 

oddelovnik-----600.jpg

Otázka:
Dobry den, viete mi prosim poradit kedy zacat polievat niektore druhy kaktusov, aby poriadne zakvitli ako je rebutia a mammillaria, pripadne co robit. Moja rebutia ma vzdy jeden maximalne dva kvietky, bola by som rada keby mi konecne uz poriadne zakvitla. Aj teraz ma len jeden pucik. Dalsia rebutia mi nekvitla uz zopar rokov. Rovnako su na tom dve mammillarie, ktore uz par rokov nekvitli

Podmienky kvitnutia

Sukulenty, vrátane kaktusov, ak pri priaznivých podmienkach pestovania zakvitnú, tak budú kvitnúť pri rovnakých podmienkach každý rok. 
Tvrdenie, že kaktusy kvitnú len raz za sedem rokov je fáma. 

Faktory ovplyvňujúce pravidelné a bohaté kvitnutie kaktusov: 

1 - dostatok svetla počas vegetačného obdobia (letnenie na vhodne situovanom otvorenom priestranstve je ideálne) 
2 - dostatočná, ale zvyčajne nárazová zálievka počas vegetačného obdobia 
3 - suché a chladné zimovanie ( obdobie oddychu, kedy rastlina sa pripravuje na násadu pukov) 
4 - svetlé zimovanie (nie v tme) je výhodou pre kvitnutie 
5 - presadenie rastliny priemerne raz za 1- 3 roky, podľa veku rastliny (čím mladšia, tým častejšie) 
6 - občasné prihnojenie rastliny ( posledným hitom u kaktusárov je hnojivo „Kristalon kvet plod“ – aj z vlastných skúseností doporučujem) 
7 - neprítomnosť akýchkoľvek škodcov !!! 

Porozmýšľajte, ktorý z faktorov chýba, ktorý môžete vylepšiť, aby rastliny lepšie kvitli. Niečo sa ovplyvniť dá, niečo nie. 
Možno ste dávno rastliny nepresadili, alebo si žiadajú viac svetla. 
Na okne v paneláku, máme dlhé roky Rebutiu wessnerianu. Nepamätám kedy bola presadená, ale má dostatok svetla a ani kvapku vody počas zimy, aj keď je v izbe relatívne teplo (v spálni o trochu chladnejšie ako v celom byte). Pravidelne a bohato kvitne. Bude kvitnúť bohatšie, keď ju presadím (chystám sa na to už aspoň 5 rokov). 

U niektorých druhov na kvitnutie vôbec nevplýva tmavé zimovanie, u niektorých druhov má svetlé zimovanie povzbudzujúci vplyv. 
Rebuciam je to jedno. Akurát po zimovaní v tme začnú kvitnúť o niečo neskôr. 
Mammillarie nahodia puky aj v tme, ale v tme nerozkvitnú. Pri tmavom pivničnom zimovaní neuvidíte zvyčajne kvitnúť Mammillariu gracilis, M.plumosa, M.solisoides a iné, kvitnúce v zimných mesiacoch. 

Začiatok zalievania. 
Rastliny často krát sami signalizujú, že sa prebúdzajú. Vegetačný vrchol sa otvára, začína zelenieť, alebo kvetné puky sú už bohato nasadené. 
Doma za oknom sa môže začať zalievať v marci. 
(R.wessneriana už skoro odkvitla, ale ešte vodu nedostala. V najbližšich dňoch už aj ju zalejem.) 
V skleníkoch, pri častejších slnečných dňoch, sa začína mierne rosiť vodou niekedy už koncom februára (lepšie je však vydržať do marca, kedy sú dni dlhšie a je dostatok svetla). 
U niektorých echinocereusov sa začne zalievať až keď puky hodne podrastú, aby ich rastllina po poliatí nezhodila. (Alebo ak sú len náznaky pukov a polejete, puky sa nevyvinú alebo sa premenia na odnož). 

Zdroj: http://www.svetkaktusov.sk/pestovanie.php?faq

oddelovnik-----600.jpg

Kvitnúce kaktusy:

kkk1.jpg

kkk2.jpg

kkk3.jpg

kkk4.jpg

kkk5.jpg

kkk6.jpg

kkk7.jpg

kkk8.jpg

kkk9.jpg

Zdroj: www.pixabay.com