Choď na obsah Choď na menu
 


27. 3. 2015

Čierny tulipán

Tulipán

Tulipán (Tulipa) je trvalka, cibuľovitá rastlina s nápadnými kvetmi rodu Tulipa, patriacich do čeľade ľaliovité (Liliaceae).

V prírode sa vyskytuje vo viacerých regiónoch ako sú Južná Európa, Severná Afrika a Ázia od Anatólie a Iránu po severovýchod Číny. Najväčšiu druhovú pestrosť týchto kvetov môžeme nájsť v pohoriach Pamír, Hindúkuš a na stepiach Kazachstanu.
Tulipány sú trváce cibuľové rastliny s malým počtom šedozelených priliehavých listov s voskovitým povrchom a veľkými kvetmi so šiestimi okvetnými lupeňmi, ktoré dorastajú do výšky medzi 10 – 70 cm. Plodom tulipánu je suchá kapsula obsahujúca početné diskovité semená.

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Tulip%C3%A1n

 

c1.jpg
http://www.dogforum.sk/viewtopic.php?f=17&t=22059&hilit=cinnosti&start=3735

 

Ako vznikajú farby kvetov

Akú farbu kvet bude mať, to je zakódované v jeho génoch, teda v jeho semene. Z rôznych farebných látok, ktoré sú v buňkách rastliny vznikajú rôzne farby kvetov. Ak však prinesie napríklad včela peľ z bieleho kveta na červený kvet, tak potom môže zo semena bieleho kvetu vzniknúť aj kvet s ružovou farbou. Záhradníci to vedeli už aj v stredoveku a pestovali cielene druhy kvetov s rôznymi farebnými odtieňmi. Tak vznikol napríklad zvláštny druh kvetu ako Queen of night - čierny tulipán. Jeho farba však nie je celkom čierna, len tak na prvý pohľad vyzerá. Ak sa jej dlhšie zblízka prizrieme, tak zbadáme, že farba je tmavohnedá alebo dokonca tmavočervená. Medzi kvetami a hmyzom, existuje životne dôležitá spolupráca - hmyz roznáša ich peľ a dostane najprv vo forme nektáru svoju potrebnú potravu a za to sa spoľahlivo stará o rozmnožovanie ich potomstva.

Viac tu: http://www.roman-bednar.com/news/ako-vznikaju-farby-kvetov/

 

c3.jpg
http://www.dogforum.sk/viewtopic.php?f=17&t=22059&hilit=cinnosti&start=3735

c4.jpg
http://www.tulipanyzholandska.cz/velmi-vysoke-nad-50-cm/842-tulipan-queen-of-the-night-1-ks.html

c5.jpg
https://pixabay.com/sk/tulip%C3%A1n-tulipa-%C4%8Dierny-tulip%C3%A1n-kvety-383782/

c6.jpg
http://flog.pravda.sk/unicum.flog?foto=329342