Choď na obsah Choď na menu
 


14. 1. 2017

Aeneas

Vojtěch Zamarovský - Aeneas (Albatros, 1981)

p1200480.jpg

Vlastné foto

Zo záložky obalu knihy -

p1200481.jpg

Vlastné foto


Aeneas

Aeneas je najväčší rímsky epos nielen svojím rozsahom, ale i svojou umeleckou úrovňou, najmä však významom. Ovplyvnil celú neskoršiu rímsku poéziu a zo všetkých epických básní antického Ríma najväčšmi ovplyvnil aj novovekú Európu. Až do 19. storočia dokonca väčšmi než jeho grécke vzory, Homérova Iliada a Odysea.

Epos dostal názov podľa Aenea, hrdinského obrancu Tróje, ktorý si po jej páde ako jediný z vodcov trójskych vojsk zachránil život. Vybral sa potom hľadať novú vlasť. Po dlhom blúdení Stredozemným morom, plnom útrap a dobrodružstiev dostal sa do Itálie, kde neďaleko ústia Tiberu založil mesto Lavinium, z ktorého vzišiel Rím.

Zdroj: www.bux.sk


Aeneas

Kniha začíná popisem trojské války z pohledu trójanů. Aeneovi se ke konci války podaří utéct spolu se svým synem a otcem. Jeho žena na útěku zemře, ale ještě předtím vyřkne věštbu o novém trojském národě který ovládne svět. Aeneas se s hrstkou uprchlíků vydá na moře hledat pravlast svých předků, kde se má pod vedením boha Jova usadit u ústí řeky Thybris v zemi Hesperia. Proti Aeneovi je bohyně Junona, která mu na cestě připraví mnoho nástrah, které však Aeneas šťastně zvládne a dopluje až do Itálie. V Itálii v té době žije národ Latinů, jejich král Aenea přijme a dá mu za ženu svou dceru Lavinii. Po ní pojmenoval Aeneas první trojské město Lavinium. Svou ženu si musel Aeneas vybojovat v souboji s králem Rutulů, Turnusem, který chtěl získat území Latinů. Aeneas nad ním zvítězil a tak spojil národ svůj s národem Latinským. Z něj pak později vznikl národ římský.

Zdroj: partahaku.blog.cz